Zaznacz stronę

Decydując się na posiadanie samochodu musimy mieć świadomość wszystkich kosztów związanych z jego eksploatacją. Chociaż sam samochód może być tani, to jednak jego utrzymanie wiąże się z większymi wydatkami. I chociaż wydaje się, że nowe samochody są mniej narażone na awarie a w pierwszych latach ich używania wszelkie naprawy są wykonywane w ramach gwarancji to i tak koszty ubezpieczenia i przeglądów są bardzo wysokie. Czasami lepiej się zastanowić jaki samochód wybrać, nowy, który jednak w miarę upływu lat będzie tracił na wartości, czy stary ale z niepewną przeszłością i bardziej podatny na wszelkiego rodzaju awarie. Zobaczmy z jakimi kosztami będzie musiał zmierzyć się właściciel samochodu w trakcie jego eksploatacji.

Koszty przeglądu

Każdy samochód aby mógł się poruszać po drogach publicznych musi mieć ważne badanie stanu technicznego. Stacje kontroli pojazdów mają wyznaczone parametry, które muszą sprawdzić podczas takiej kontroli. Są to ustawowo określone punkty. Również cena jest wszędzie taka sama w całym kraju dla danego typu pojazdu. Podczas takiego przeglądu pracownik stacji kontroli pojazdów przybija pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym z informacją, że auto spełnia warunki aby móc z niego korzystać. Jeśli jednak okaże się, że samochód posiada jakieś usterki, które uniemożliwiają poruszanie się po drogach, kierowca jest zobowiązany do usunięcia ich w ciągu dwóch tygodni. Po ponownej weryfikacji samochód może uzyskać niezbędną adnotację w dowodzie.

auto

Koszty ubezpieczenia

Jest to kolejny obowiązkowy koszt, jaki musi ponieść każdy kierowca. Służy on zabezpieczeniu interesów osób poszkodowanych w wyniku jakiegoś zdarzenia drogowego. Czasami skutki kolizji czy wypadku są bardzo groźne, i gdyby kierowcom przyszło pokrywać koszty leczenia osób, które ucierpiały w trakcie zdarzenia, lub koszty naprawy samochodu okazałoby się, że większości po prostu na to nie stać. Dlatego każdy kierowca wykupuje ubezpieczenie OC, z którego w razie potrzeby są opłacane skutki takich zdarzeń. Bardzo ważne jest aby w terminie opłacać takie ubezpieczenie, gdyż opóźnienia w opłacie mogą okazać się bardzo kosztowne. Część kierowców, szczególnie posiadających nowsze samochody, wykupuje ubezpieczenie AutoCasco, które stanowi zabezpieczenie w razie zdarzeń losowych takich jak pożary, powodzie i inne w zależności od polisy, od kradzieży a także wszelkich drobnych spraw parkingowych. Większość ubezpieczeń AC gwarantuje wypłatę środków na naprawę samochodu w przypadku kiedy sami je uszkodzimy.

Przy współpracy akroma.pl