Zaznacz stronę

Wakacje na półmetku i choć pogoda nas nie rozpieszcza, to statystyki mówią jasno – z każdym kolejnym sezonem coraz więcej osób spędza urlop w kraju. Są to niewątpliwie pokrzepiające wiadomości, gdyż dotychczas większość rodaków uciekała do bardziej egzotycznych zakątków. Formy spędzania wolnego czasu są przeróżne, dla jednych jest to 5 gwiazdkowy hotel, dla innych namiot w środku dziczy. Jednak czy w tej sytuacji istnieją rozwiązania kompromisowe? Owszem, jednym z nich jest kamper. I nie trzeba go od razu kupować, żeby spędzić czas wolny tam – gdzie nam się to wymarzy. Najważniejsze informacje o tych wakacyjnych pojazdach w poniższym artykule.

Kamper – co to właściwie jest?

Słowem – to taki minimalistyczny dom na kółkach. Bardziej naukowo – jest to pojazd turystyczny – autonomiczny oraz zintegrowany, który poza możliwością przemieszczania się oferuje właścicielowi podstawowe warunki względem funkcjonowania. Specjalnie zaprojektowana i stworzona zabudowa pozawala na spanie, jedzenie oraz korzystanie z kącika sanitarnego. Dzięki kamperowi możemy dotrzeć w wymarzone miejsce i spędzić tam w cywilizowanych warunkach czas.

Rodzaje kampów.

Pierwszy samochód kempingowy powstał na bazie auta dostawczego. Części wspólne dotyczą podwozia oraz kabiny kierowcy. Dzisiejsze kampery nie zmieniły się znacznie – na wyposażeniu wciąż pozostaje miejsce do spania, kąt wypoczynkowy, kuchenka turystyczna, lodówka, umywalka, ubikacja, a także coraz częściej prysznic. Rzadko zdarza się, by całkowita masa pojazdu przekraczała 3.5t. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tego typu pojazdów. Pierwszy to samochody seryjnie produkowane i przeznaczone do biwakowania, zaś pozostałe to auta ze zmienioną aranżacją. Najczęściej przerabia się VW T1, Mercedes Sprinter oraz Fiat Ducato – czyli śmietanka najwyższej klasy dostawczaków. Powszechnie zwykło się je nazywać kamper-vanami.

Nowoczesne rozwiązania.

Ostatnie lata przyniosły absolutnie innowacyjne rozwiązania w kwestiach konstruktorskich. Projektanci coraz częściej stosują system Alkova, który polega na zmianie kształtu zabudowy w taki sposób by miejsca sypialne znajdowały się tuż nad stanowiskiem kierowcy. Pozwala to na uzyskanie większej przestrzeni oraz znacznie lepszą funkcjonalność.

Ceny.

Ceny nowych pojazdów zaczynają się od 100.000zł – nawet tych najprostszych o słabych osiągach i minimalistycznym wyposażeniu. Używane oczywiście jak zwykle uzależnione są od stanu, jednak by kupić pojazd sprawny – w stanie przyzwoitym należy liczyć się z wydatkiem rzędu 30-50tys złotych. Samochód kempingowy można również wynająć na dany okres czasu, ale ceny przewyższają dobrej jakości hotele, a wybór jest niewielki.

Zalety.

Kamper to przede wszystkim niezależność i prawdziwa wolność. W każdej chwili możemy wyruszyć nim w podróż dookoła świata spędzając najpiękniejsze wakacje życia i co ważne – będziemy samowystarczalni. Dzięki praktycznym i uniwersalnym zarazem rozwiązaniom można stosować pojazd w przeróżnych – nawet ekstremalnych warunków. Weekendowy biwak z rodziną nad jeziorem także nie będzie stanowił problemu. Jest to z pewnością ciekawa inwestycja, która może przysporzyć ogrom radości. Poza tym kampera możemy wykorzystać z powodzeniem do celów transportowych, lub biznesowych – np. jako food truck. Wszystko tak naprawdę zależy od wolnej głowy oraz wyobraźni.